Ciepły montaż drzwi – co to jest i czy warto go wykonać?
Ciepły montaż drzwi jest bardzo popularny. Sprawdźmy, co to jest i czy warto go wykonać? Pamiętaj, że odpowiednio zamontowane drzwi zewnętrzne pięknie się prezentują. Dekorują obiekt i stanowią doskonałą wizytówkę gospodarzy. Dowiedz się, co zyskasz, decydując się na tę technologię.
Spis treści:
- Co to jest ciepły montaż drzwi?
- Jak się wykonuje ciepły montaż drzwi zewnętrznych?
- Ciepły montaż – kiedy zainstalować drzwi drewniane?
- Ciepły montaż – sprawdź, co zyskasz
- Ciepły montaż – najczęściej popełniane błędy
- Podsumowanie: Ciepły montaż drzwi – co to jest i czy warto go wykonać?
Co to jest ciepły montaż drzwi?
Drzwi zewnętrzne wymagają odpowiedniego montażu. Podczas instalacji stolarki drzwiowej, trzeba starannie osadzić ościeżnicę. Najczęściej mocuje się na zewnętrznym licu ściany. W tym wypadku często wykonuje się ciepły montaż drzwi wejściowych, by zapobiec stratom ciepła.
Specjaliści określają tę technikę mianem warstwowej. Polega ona na wykonaniu specjalnej izolacji termicznej. Styk ściany i drzwi zabezpiecza się specjalnymi taśmami izolacyjnymi. Odpowiadają one za regulację przepływu pary wodnej. Dzięki nim woda nie skrapla się na powierzchni taśmy rozprężnej lub piany. Przestrzeń między murem a ramą jest chroniona w ten sposób przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Łączniki mechaniczne dobiera się do materiału, z którego zostały wykonane drzwi, ich ciężaru oraz do typu muru. Prawidłowo dopasowane części stabilizują stolarkę drzwiową. Ocieplenie styku zwiększa komfort mieszkańców w okresie jesienno-zimowym.
Jak się wykonuje ciepły montaż drzwi zewnętrznych?
Przed instalacją ościeżnicy okleja się starannie po całym obwodzie taśmami. Od zewnątrz mocuje się taśmę paroprzepuszalną, a od wewnątrz paroprzepuszczalną. Następnie ościeżnicę wstawia się do otworu drzwiowego. Później reguluje się ją w poziomie i w pionie, a następnie unieruchamia.
Na ościeżnicy montuje się skrzydło drzwi. W kolejnym kroku fachowiec weryfikuje ich ustawienie względem siebie oraz testuje ich działanie. Ważne, by drzwi zamykały się i otwierały bez żadnych trudności. Szczelina pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem musi być idealnie równa. Jeśli montażysta jest pewny, że wszystko sprawnie funkcjonuje, sprawdza zamki, a także blokady antywyważeniowe.
Kolejnym krokiem jest kotwienie ościeżnicy w ścianie budynku. W tym celu ściąga się skrzydło drzwiowe i mocuje listwy rozporowe wewnątrz ościeżnicy. Potem do ściany zewnętrznej przykleja się taśmę paroprzepuszczalną. Szczelinę wypełnia się pianką poliuretanową. Po jej stwardnieniu wykonuje się prace wykończeniowe, np.: obróbki płyt, tynkowania, montażu klamek. W razie potrzeby reguluje się zawiasy.
W jednowarstwowej ścianie ościeżnicę osadza się w połowie grubości, z kolei w dwuwarstwowej osadza się ją bardzo blisko zewnętrznej krawędzi ściany nośnej. Miejsce styku osłania się warstwą termoizolacyjną. Doświadczony fachowiec z pewnością sobie poradzi w każdej sytuacji.
Ciepły montaż – kiedy zainstalować drzwi drewniane?
Drzwi zewnętrzne drewniane montuje się po zakończeniu mokrych prac, czyli po zakończeniu tynkowania i wykonaniu posadzek. Przed instalacją trzeba wszystko dokładnie osuszyć oraz wyczyścić mur. Należy też zagruntować ścianę, na której będzie ościeżnica. W tym przypadku odradzamy nadmierny pośpiech. Przypominamy, że drewno wykazuje właściwości higroskopijne. Błyskawicznie chłonie wodę, która uszkadza strukturę. Brak ostrożności może zmusić się do zakupu nowych drzwi wejściowych.
Ciepły montaż – sprawdź, co zyskasz
Ciepły montaż skutecznie ogranicza straty ciepła. Jeśli przestrzeń między ościeżnicą a murem jest prawidłowo ocieplona, w Twoim korytarzu będzie panować wyższa temperatura. Przez szczeliny nie przedostaną się zimne podmuchy, dzięki czemu zużyjesz mniej energii. W ten sposób możesz zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy w perspektywie wielu lat.
Ponadto przebywanie w ciepłym domu jest bardzo przyjemne. Chłód nie powoduje żadnego dyskomfortu, a Ty możesz się cieszyć z czasu spędzonego z rodziną. Nie musisz się już martwić o to, czy Twoim bliskim lub pupilom jest zimno.
Ciepły montaż – najczęściej popełniane błędy
Podczas montażu drzwi zewnętrznych często popełnia się takie błędy jak:
- brak odpowiednich odstępów między ościeżnicą a ościeżem – każdy producent podaje konkretne wytyczne;
- nieodpowiednie przygotowanie podłoża, do którego jest przyklejona taśma;
- niedokładne wypełnienie szczeliny;
- nieprawidłowe osłonięcie pianki poliuretanowej;
- zbyt mały zakład na narożnikach.
Ponadto pianka montażowa nie powinna mieć żadnego kontaktu z wilgocią. Trzeba ją dokładnie zabezpieczyć przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Deszcz, śnieg oraz wilgotne powietrze negatywnie wpływają na poliuretan.
Aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych, warto zastosować węgarek styropianowy. Z kolei do izolacji progu najlepiej użyć taśmy bitumicznej, która przepuszcza wodę. Zamiast niej, można też wykorzystać inny izolator.
Montaż stolarki drzwiowej wymaga ogromnej precyzji. Lepiej to zadanie powierzyć specjalistom, by zyskać zadowalające efekty. Dzięki temu unikniesz stresu, a także ograniczysz ryzyko nieplanowanych wydatków.
Podsumowanie: Ciepły montaż drzwi – co to jest i czy warto go wykonać?
Ciepły montaż drzwi wydaje się skutecznym sposobem, na ograniczenie strat cieplnych w domach oraz w budynkach użytku publicznego. Korzystny bilans cieplny obiektu zapewni również odpowiedni system wentylacyjny. W ten sposób z łatwością zapobiegniesz powstawaniu pleśni oraz rozwojowi grzybów w Twoim wnętrzu.
Chcesz uzyskać więcej informacji? Skontaktuj się z nami? Chętnie odpowiemy na każde Twoje pytanie i pomożemy Ci wybrać drzwi zewnętrzne oraz wewnętrzne dopasowane do Twoich potrzeb.