Schody drewniane – jakie wybrać i gdzie kupić?
Schody drewniane są często wybierane do piętrowych domowych. Z ich pomocą możesz też wykorzystać poddasze, zyskując w ten sposób więcej miejsca. Podpowiadamy, jakie modele wybrać i gdzie kupić schody, by podjąć satysfakcjonującą decyzję zakupową. Taka inwestycja wiąże się ze sporymi kosztami, dlatego warto się do niej przygotować nie tylko pod względem finansowym, ale również merytorycznym.
Spis treści:
- Dlaczego warto wybrać schody drewniane?
- Drewniane schody do domu – z jakiego drewna się je produkuje?
- Schody drewniane – jaką konstrukcję wybrać?
- Drewniane schody – jaki kolor wybrać?
- Schody drewniane – gdzie kupić?
- Podsumowanie: Schody drewniane – jakie wybrać i gdzie kupić?
Dlaczego warto wybrać schody drewniane?
Naturalne drewno pięknie się prezentuje. Surowiec ten jest polecany alergikom ze względu na mikroklimat, który tworzy. Ponadto drzewo osiąga świetne parametry techniczne. Osoby, które uwielbiają chodzić w domu na boso, będą zachwycone. Pod nogami poczują przyjemne ciepłe nawet w porze jesienno-zimowej.
Regularna konserwacja schodów drewnianych wydłuża żywotność konstrukcji. Ważną rolę odgrywa również systematyczne sprzątanie. Aby zapobiec uszkodzeniom, należy zmieniać obuwie, odkurzać powierzchnię stopni miękką szczotką, myć je delikatnie zwilżoną ściereczką z mikrofibry oraz używać specjalnych preparatów przeznaczonych do drewna.
Schody tego typu są solidne, trwałe i bardzo wytrzymałe. Kolejną zaletą drewna jest łatwy sposób obróbki. Dzięki temu można z niego wykonać konstrukcje w dowolnym kształcie, by dopasować je do specyfiki pomieszczenia czy konkretnego stylu wnętrzarskiego poprzez nadanie połysku lub postarzenie.
Drewniane schody do domu – z jakiego drewna się je produkuje?
Do produkcji drewnianych schodów do domu producenci wykorzystują starannie wyselekcjonowane gatunki drewna, biorą pod uwagę stopień twardości, a także wytrzymałość. Konstrukcje wykonuje się zarówno z rodzimych drzew iglastych i liściastych. Największą popularnością wśród konsumentów cieszą się modele wykonane m.in. z:
- dębu,
- jesionu,
- świerku,
- sosny,
- orzecha.
Warto podkreślić, że świerk skandynawski ma lepsze parametry niż świerk rosnący w Polsce. Z kolei schody sosnowe są bardziej miękkie, dlatego wymagają częstszej konserwacji. Jeśli w Twoim domu są małe dzieci lub zwierzęta, lepiej zrezygnuj z sosny, gdyż jej powierzchnię można szybko zarysować. Dużej troski wymaga również buk, który łatwo się deformuje pod wpływem dużej wilgoci.
Z kolei egzotyczne odmiany takie jak wenge, jatoba, mahoń czy merbau są droższe. W zamian za to są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie promienie słonecznych i wody. Charakteryzuje je piękne usłojenie, a także ciekawa kolorystyka. Niestety są one bardzo drogie. Świetną alternatywą dla modeli produkowanych z egzotycznych odmian są schody drewniane dębowe. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wytrzymałe. Prezentują się naprawdę efektownie.
Schody drewniane – jaką konstrukcję wybrać?
Równie istotny, jak wybór odpowiedniego gatunku drewna jest projekt konstrukcji. Podpowiadamy, jakie opcje są do wyboru m.in.:
- schody drewniane policzkowe– cechuje je prosty design; są zbudowane z belek o grubości 6-8 cm, tworzą one oparcie dla krawędzi;
- schody drewniane policzkowo – sztycowe – z jednej strony znajduje się belka policzkowa, a z drugiej balustrada, której poręcz opiera się przy pomocy tralek na stopniach;
- schody drewniane spornikowe– stopnie wspierają się na belkach nośnych umieszczonych między podłogą a stropem; można je łączyć ze ścianą;
- schody kręte – mają pionowy słup, który łączy stopnie; wytrzymałość zapewnia w tym przypadku balustrada; można je łączyć z belką policzkową;
- schody betonowo-drewnianelub schody stalowo-drewniane – są wyposażone w drewniane stopnie, a pozostałe elementy są wykonane z innego materiału.
Niektórzy producenci oferują też schody modułowe. Montuje się je za pomocą śrub. Można je połączyć ze ścianą, ale nie jest to koniecznie. Poszczególne stopnie są złączone ze sobą wspornikami.
Drewniane schody – jaki kolor wybrać?
Wykończenie konstrukcji powinno być dopasowane do konkretnej aranżacji. Kolor drewnianych schodów może być wybrany na zasadzie podobieństwa lub kontrastu. Aby zachować harmonijny wystrój, warto je dopasować do barwy ścian, drzwi lub okiennej ramy. Ciekawym pomysłem jest też wybór drewna odzwierciedlającego wybarwienie słojów na podłodze.
Schody drewniane – gdzie kupić?
Drewniane stopnie możesz kupić w sklepie budowlanym lub zamówić bezpośrednio u producenta. Druga opcja wydaje się korzystniejsza. Po pierwsze schody zakupione u producenta są wyższej jakości niż te z marketu. Po drugie niektóre firmy oprócz standardowej wersji wykonują również konstrukcje na indywidualne zamówienie. W tym wypadku z pewnością zapłacisz więcej, ale otrzymasz produkt, który w 100% spełni Twoje oczekiwania.
W Z.S.P.H. Stolczer zamówisz efektowne schody drewniane samonośne, schody na betono raz przepiękne balustrady. Doświadczeni eksperci w branży pomogą Ci wybrać odpowiednie rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb. Z ich pomocą stworzysz oryginalną i funkcjonalną aranżację, która stanie się prawdziwym powodem do dumy.
Podsumowanie: Schody drewniane – jakie wybrać i gdzie kupić?
Twardość drewna to jeden z najważniejszych parametrów, który wpływa na jakość schodów drewnianych. Pamiętaj o tym, szczególnie wtedy, gdy konstrukcja będzie intensywnie eksploatowana. Dębowe schody doskonale sprawdzą się zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Są one odporne na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne.
Jeśli zależy Ci na jeszcze większej twardości, wybierz egzotyczne gatunki. Wykazują one wysoki stopień odporności na zróżnicowane warunki atmosferyczne, a także na owady czy grzyby. Dzięki impregnacji ich wytrzymałość jeszcze bardziej wzrasta.
Potrzebujesz pomocy? Nie wiesz, na jaki wariant się zdecydować? Skontaktuj się z nami już dziś! Wykonamy dla Ciebie m.in. stylowe schody drewniane dębowe spełniające Twoje oczekiwania.