Drzwi zewnętrzne – jakie drzwi wejściowe wybrać do domu?
Prawidłowo dopasowane drzwi zewnętrzne zdobią budynek i chronią obiekt przed utratą ciepła oraz hałasem. Zastanawiasz się jakie drzwi wejściowe wybrać do domu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by dokonać mądrego wyboru. Dzięki naszym wskazówkom z rozwagą zainwestujesz Twoje oszczędności, a także zwiększysz komfort codziennego życia mieszkańców.
Spis treści:
- Drzwi zewnętrzne drewniane – co warto o nich wiedzieć?
- Drzwi zewnętrzne – rodzaje
- Drzwi wejściowe – co jeszcze jest ważne?
- Drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego – co wybrać?
- Podsumowanie: Drzwi zewnętrzne – jakie drzwi wejściowe wybrać do domu?
Drzwi zewnętrzne drewniane – co warto o nich wiedzieć?
Zakup drzwi zewnętrznych stanowi prawdziwe wyzwanie dla wielu osób. Aby podjąć satysfakcjonującą decyzję, trzeba najpierw zdobyć fachową wiedzę. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć i dlaczego warto w nie zainwestować.
W naszym kraju drewniane drzwi zewnętrzne cieszą się sporą popularnością. Produkuje się je zarówno z drzew liściastych, np. z dębu, jak i z odmian iglastych, mi.in. z sosny. Cechuje je wysoka wytrzymałość. Pięknie wyglądają, dodają obiektowi stylu, a także skutecznie chronią przed nadmierną utratą ciepła.
Skrzydło drewnianych drzwi wejściowych jest zbudowane z ramy, która usztywnia całą konstrukcję. Ten element produkuje się z klejonki. Do niej mocuje się płyty, a następnie całość wypełnia się materiałem izolacyjnym, który wpływa na izolację akustyczną oraz termiczną budynku. Funkcję wypełniacza w tym wypadku pełni pianka poliuretanowa.
Odpowiednia ochrona obiektu przed stratami ciepła zmniejsza koszty ogrzewania. Grubsze modele zapewniają wyższą temperaturę. Szczelne oraz ciepłe drzwi zapewniają komfort domownikom. Aby tak się stało, muszą być prawidłowo zamontowane. Ważną rolę odgrywają w tej sytuacji starannie dopasowane ościeżnice, a także uszczelki zamocowane przy progu i w miejscu, w którym ościeżnica styka się ze skrzydłem.
Drzwi zewnętrzne – rodzaje
Drzwi zewnętrzne produkuje się z różnych materiałów: PCV, metalu oraz z drewna. Przekonajmy się, jakie są wady i zalety każdego z proponowanych rozwiązań. Znajomość podstawowych różnic powoli Ci wybrać wariant spełniający Twoje oczekiwania.
Drewniane drzwi wejściowe cechuje niski stopień rozszerzalności cieplnej. Dzięki temu perfekcyjnie się domykają. Aby przedłużyć ich żywotność, zalecamy, by montować je pod zadaszeniem. Dzięki temu zabezpieczysz je przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi oraz ograniczysz ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Na rynku są dostępne następujące modele drewnianej stolarki drzwiowej:
- impregnowane,
- lakierowane,
- fornirowane,
- polerowane,
- wykończone innym typem okleiny.
Drzwi zewnętrzne metalowe to kolejny model dostępny na rynku.Aby zwiększyć termoizolacyjność, często ociepla się pianką poliuretanową i płytkami wykonanymi z drewnopochodnych materiałów. Ich największą zaletą jest wysoka odporność na uszkodzenia oraz włamania. Drzwi zewnętrzne aluminiowe mniejszym stopniu chronią przed utratą ciepła niż drewniane modele.
Drzwi zewnętrzne z PCV doskonale chronią budynek przed nadmiernym hałasem i stratami ciepła. Niestety w dużo mniejszym stopniu zabezpieczają przed intruzami niż modele metalowe. Producenci często uszczelniają je pianką poliuretanową, a także dodają elementy wykonane ze stali cynkowanej lub aluminium.
Drzwi wejściowe – co jeszcze jest ważne?
Drzwi wejściowe powinny mieć minimum 200 cm wysokości i 90 cm szerokości. Taki wymiar umożliwia swobodne wejście do obiektu większości osób. W standardowej ofercie znajdziesz prostokątne drzwi jednoskrzydłowe. Niektórzy producenci wykonują na specjalne zamówienie stolarkę drzwiową w dowolnym kształcie i wymiarze.
Drzwi otwierają się na zewnątrz lub do wewnątrz. Pierwsza opcja lepiej chroni przed wiatrem, a także śniegiem. Skrzydło otwierane na zewnątrz trudniej jest wypchnąć z zawiasów. Z kolei modele otwierające się do środka dodają elegancji budynkowi. Ich zawiasy są niewidoczne dla osób znajdujących się przed domem.
Drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego – co wybrać?
Drzwi wejściowe powinny być dopasowane do elewacji oraz ścian wewnętrznych. Aby podkreślić estetykę obiektu, warto zdecydować się na model zbliżony wyglądem do dachówki. Drzwi zewnętrzne drewniane będą pasowały do tradycyjnych domów jednorodzinnych.Z kolei w nowoczesnym budownictwie lepiej prezentują się modele wykonane z PCV czy metalu. Drzwi z przeszkleniami będą dobrze komponować się z każdym stylem.
Drzwi drewniane wzmacnia się profilami z aluminium lub ze stali. Dzięki temu są one bardziej stabilne. Nie opadają,co skutecznie obniża ryzyko uszkodzenia podłogi. W ofercie firmy Z.S.P.H. Stolczer znajdziesz wysokiej jakości produkty wykonane w technologii 78 mm i 68 mm. Do wyboru różne wzory oraz kolory. Tutaj znajdziesz m.in. drzwi dębowe, sosnowe. W katalogu są dostępne modele prostokątne, półokrągłe, jedno- lub dwu-skrzydłowe.
Podsumowanie: Drzwi zewnętrzne – jakie drzwi wejściowe wybrać do domu?
Prawidłowo dopasowane drzwi zewnętrzne gwarantują komfort użytkowania. Wybierając skrzydła, zastanów się, czy wybrany przez Ciebie model zapewni swobodny ciąg komunikacyjny. Upewnij się, czy wejście jest na tyle szerokie, by bez żadnych trudności można było wnieść meble oraz inne przedmioty o dużych gabarytach. Jeśli zależy Ci na oświetleniu korytarza, wybierz drzwi wejściowe z przeszkleniem.
Czy wiesz już, na który wariant drzwi się zdecydujesz? Skontaktuj się z nami już dziś i wybierz wymarzone drzwi do Twojego domu.